Yerli havacılık motorlarına yerli motor yağları

Türkiye Havacılık ve Savunma Sanayii büyümeye devam ederken yerli tedarikçilerin de sayısı artıyor. TEI-TUSAŞ’ın geliştirdiği ilk milli helikopter Gökbey’in motoru TEI-TS 1400’de de kullanılacak olan Koçak Petrol tarafından muadil gaz motor yağlayıcının projelendirilmesi ve TEI-TUSAŞ tarafından saha testlerinin yapılması konusunda iş birliği anlaşması imzalandı. Yerli tedarikçilerin TEI-TUSAŞ için çok önemli olduğunu belirten TEI-TUSAŞ Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, jet motorları yağlarının Türkiye’de geliştirilmesi ile ilgili de bir iş birliği yapılacağını söyledi. Koçak Petrol’ün Genel Müdürü Yusuf Koçak, yeni ürünlerin geliştirilmesi konusunda Ar-Ge çalışmalarının sürdüğünü vurgularken, Koçak Speedol Yönetim Kurulu Başkanı ve Madeni Yağ ve Petrol Ürünleri Sanayicileri Derneği (MAPESAD) Başkanı Tayfun Koçak da olaya ticari olarak değil, üzerlerine düşen bir görev olarak baktıklarını ve önümüzdeki dönemde de Türkiye’deki savunma sanayiine odaklanmaya devam edeceklerini ifade etti.

TEI-TUSAŞ’ın geliştirdiği ilk milli helikopter Gökbey’in motoru TEI-TS 1400’de kullanılacak olan gaz motor yağlayıcı ile ilgili iş birliği anlaşması, TEI-TUSAŞ ile Koçak Petrol arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde devam eden SAHA EXPO’22 Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda imzalandı. İmza töreninde verilen bilgiye göre, TEI-TS 1400’le birlikte TEI- TUSAŞ’ın özgün ürünü Türkiye’nin ilk pistonlu havacılık motoru PD-170 karter ve şanzımanında kullanılan İHA motor yağları ve şanzıman yağı projeleri de Koçak Petrol Ar-Ge Departmanı tarafından çalışılarak sonuçlandırıldı. Türkiye’nin ilk yerli ve milli turbodizel havacılık motoru PD-170’in karter ve şanzımanında da Koçak Petrol tarafından geliştirilen Speedol markalı Aero Ultra Dizel S170, Aero Turbo Dizel SP170 ve Aero Trans S170 isimli ürünler kullanılıyor. Ayrıca Koçak Petrol, yakın gelecekte Gökbey’e güç verecek TEI Turboşaft özgün motoru TEI-TS 1400 için kullanılacak olan stratejik öneme sahip muadil gaz türbin yağlayıcının projelendirilme çalışmalarına da devam edecek.

TEI’DE YERLİ FİRMA ORANI YÜZDE 44’E ÇIKTI

Düzenlenen imza töreninde konuşan TEI-TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, savunma sanayiinde yerli tedarikçilerin önemine dikkat çekerek bu konuda her türlü desteği sağladıklarını söyledi. 2014 yılında göreve geldiğinde KOBİ’lere dağıttıkları iş oranı yüzde 11,8 iken, pandemi döneminde bunu yüzde 46’ya kadar çıkarmayı başardıklarını kaydeden Akşit, şu anda ise yerli firma oranının yüzde 44 olduğunu belirtti. Speedol firmasıyla yapılan iş birliğinin motorda kullanılan yağlarla ilgili olduğunu ifade eden Akşit, “Önce pistonlu motorlardan başladık. Bizim pistonlu dizel serimiz olan PD-170 için motor ve şanzıman yağı geliştirdiler. Bunların hepsinin testleri, ekibimiz tarafından yapıldı. Bundan sonra inşallah jet motorları yağlarının Türkiye’de geliştirmesi ve üretilmesiyle ilgili de bir iş birliği yapmak için buradayız.” dedi.

Yerli üreticiler için kendilerinin verdiği desteğin başka bir boyutu da olduğuna dikkat çeken Akşit, “Özellikle havacılık sektöründe geliştirdiğiniz ürünün kalitesi rakiplerinizden daha iyi bile olsa ilk olarak ‘bunu hiç kullanan var mı?’ diye soruyorlar. Biz de işte TEI olarak milli motorlarımızla yerli üreticilerimize bu imkanı sağlıyoruz. Bir nevi risk alıyoruz ama riski karşılıklı alıyoruz ve ürünü de yerlileştirmiş oluyoruz.” diye konuştu.

YENİ ÜRÜNLER GELİYOR

TEI-TUSAŞ ile yaptıkları anlaşmanın kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Koçak Petrol Genel Müdürü Yusuf Koçak da TEI’nin destekleri ile ilk yerli ve milli turbodizel havacılık motorumuzun yağlarının üretimini Speedol Koçak Petrol Gebze / Kocaeli tesislerinde başardıklarını söyledi. Bu yağların TEI-PD170’de halihazırda kullanılmaya başlandığını vurgulayan Koçak, yeni muadil gaz türbin yağı projesi tamamlandığında, bu motorlara ait motor yağlarını da yerli ve milli olarak üretmiş olacağız. Bu vesile ile TEI’ye, Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit ve ekibine, SAHA Genel Sekreteri İlhami Keleş’e desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah ürünlerimiz diğer motorlarda da başarıyla testten geçer.” dedi.

“DİĞER KURULUŞLARLA DA İŞBİRLİĞİ HALİNDEYİZ”

Koçak Speedol Yönetim Kurulu Başkanı ve Madeni Yağ ve Petrol Ürünleri Sanayicileri Derneği (MAPESAD) Başkanı Tayfun Koçak ise, olaya ticari olarak değil üzerlerine düşen bir görev olarak baktıklarını söyledi. Savunma sanayiinin havacılık alanında yağlayıcılar kısmında Türk firmalarının herhangi bir faaliyet içinde olmadığını tespit ettikten sonra çalışmalara başladıklarını kaydeden Koçak, “Savunma sanayiinde sadece TEI-TUSAŞ değil, diğer kuruluşlarla da işbirliği içerisindeyiz. Kara kuvvetleri, deniz kuvvetleri, jandarma ve hava kuvvetlerinde yerlileştirilmiş bazı motor, şanzıman ve silahların yağlarıyla ilgili çalışmalarımız var. Savunma sanayiinde Türkiye’deki tüm firmaların canla başla çalıştığını görüyorum ve çok mutlu oluyorum. Biz bu yerlileşme ve millileştirme çerçevesinde Türkiye’de üretilecek motorların ihracata yönelik olduğunu da düşünüyoruz. Fuardaki yoğun yabancı katılımı ve ilgisi de bizi teyit ediyor.” dedi.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR