Yatırımcıyı yarı yolda bırakmayan patronlar 28 hissede geri alım yaptı

Bankalar üzerinde borsada yaratılan sert dalgalanmada patronlar da ciddi bir sınav veriyor. 13 Eylül-23 Eylül arasındaki stresli seanslarda bazı şirketlerin hisselerinde patronların küçük hissedarlarını koruma amaçlı alımları dikkat çekti. Ana hissedarlar (kendi şirketlerinin hisseleri veya iştiraklerinin hisselerinde olmak üzere) bu 28 hissede toplam 72 işlemde 329 milyon TL’lik geri alım işlemi yaptı.

Dünya Gazetesi’nden Barış Erkaya’nın analizine göre, son yaşanan düşüşte borsa şirketlerinin patronları da ciddi bir sınav veriyor. Bazı şirketlerin ana hissedarları piyasada yaşanan dalgalanmalara çok hızlı reaksiyon vererek şirketlerinin piyasa değeri üzerindeki dalgalanmalara her kademede yanıt verip yatırımcılara, “Merak etmeyin, biz buradayız ve bu yaşanan aşırı dalgalanmalardan zarar görmemeniz için hızla harekete geçtik” mesajı verdi.

329 MİLYON LİRALIK GERİ ALIM

Borsa İstanbul’da banka hisseleriyle yaşanan endeks yükselişinin durduğu ve tüm piyasanın tersine döndüğü, ardından sert dalgalanmaların yaşandığı 13 Eylül 2022- 23 Eylül 2022 arasındaki dönemde halka arz sonrası piyasa yapıcılığı işlemleri dışında ana hissedarlar tarafından yapılan alım işlemlerinin sayısı 72 oldu. Bu işlemler toplam 28 adet şirketin hisselerinde gerçekleşti. Ana hissedarlar (kendi şirketlerinin hisseleri veya iştiraklerinin hisselerinde olmak üzere) bu 28 hissede toplam 72 işlemde 329 milyon TL’lik geri alım işlemi yaptı.

EN GÜÇLÜ ALIM SABANCI HOLDİNG’DE

Peki en çok alım hangi hisselerde görüldü?

Sabancı Holding’te yapılan geri alımların tutarı 13-19 Eylül arasında 26.60-28.33 TL fiyat aralıklarında 78 milyon TL’yi buldu.

Onu Halkbank hisse senedinde yapılan geri alım izledi. Tek günde 8.1877 TL ortalama fiyatla 8.5 milyon adet hisse geri alımıyla toplam geri alım tutarı 79 milyon TL’ye yaklaştı.

Panora GYO’da gerçekleşen ana hissedar, yönetici alımları 3 işlemde (19.81-23.12 TL aralığından) 52 milyon TL’lik toplam tutara ulaştı.

İş Bankası C hisselerindeki ana hissedar alımları ise yine tek günde 8-8.19 TL fiyat aralığından 40 milyon TL’nin üzerindeydi.

Net Holding’te Kerem Tibuk’un bilindik alımları dalgalı piyasada da sürdü ve 2 ayrı günde 17 milyon TL’ye ulaştı.

Şişecam’da 14 Eylül’de gerçekleşen geri alımların tutarı 14 milyon TL, Lider Turizm’de ise neredeyse her gün yapılan alımlara 13.2 milyon TL, yine MLP sağlıkta 7 işlem gününde yapılan alımlarla 9.7 milyon TL geri alım tutarları gördük.

FARKLI TARZLARDAKİ PATRON ALIMLARI

Görüldüğü üzere tahtalara patron destekleri bazı hisselerde satışların yoğunlaştığı kilit seanslarda tek günde gerçekleşirken bazı hisselerde birkaç gün, bazı hisselerde ise neredeyse her kademeden gerçekleşti. Bu aslında bir hisse senedinin tahtası açısından çok önemli bir detay. Her üç türdeki işlemlerin de o hisse senetlerindeki satıcılara da alıcılara da verdiği çok önemli mesajlar var. Tek seferde güçlü geri alımların satıcılar veya VİOP’ta açığa işlem yapanlar tarafına verdiği güçlü mesaj, her an güçlü bir alımla işleri tersine döndürebileceği mesajı.

Aralıklarla yapılan güçlü alımlar ise hisse senetlerindeki alış-satış dengesinde alıcılar tarafına cesaret verici bir etki yaratıyor. Bu da açıklamanın gelmesiyle ertesi seans veya ertesi gün, hisse senedinde alım veya satım yapacaklar açısında karar verme konusunda önemli bir etki doğuruyor.

Neredeyse her gün yapılan istikrarlı alımlar ise hisse senetlerinin seans içerisinde sürekli olarak destek bulmasını sağlayarak düşen bir piyasada o hisse senedinin yatırımcılarına uzun vadeli de cesaret verici bir detay olarak öne çıkıyor.

MARGÜN’DE 9 GÜNÜN 9’UNDA DA PATRON ALIMI

Ana hissedarların en sık piyasada görüldüğü hisselere bakmak gerekirse 13 Eylül-23 Eylül arasındaki 9 işlem gününün 9’unda da piyasada patronların alıcı olarak bulunduğu Margün Enerji (Esenboğa Elektrik) kuşkusuz en dikkat çekeni. Esenboğa Elektrik, bir yandan Margün Enerji’de alım yaparken diğer yandan Esenboğa Elektrik’te de 3 işlem gününde 3.2 milyon TL’lik geri alım yaptı. Ana hissedarlar, dalgalanmanın sürdüğü 9 işlem gününün yedisinde Lider Turizm, MLP Sağlık ve Verusa Holding’te tahtalarda alım tarafında destek olurken görüldü. Gedik Yatırım’da 5 işlem gününde, Gezinomi’de, Panora GYO’da, QUO Granite’te Sabancı Holding’te ise 3 işlem gününde patronların veya yöneticilerin geri alımları görüldü.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR