Börekteki açığı buldu, 80 şubeyi geçti / Çıraklıktan patronluğa

Yunus Emre Ayık, tepetaklak giden reklamcılık mesleğinden ayrılıp farklı bir iş kurmak için Muharrem Kaya ile birlikte 2018 yılında Chef Börek’i kurmaya karar verdil. Sektördeki boşluğu iyi değerlendirerek ilk şubelerini Beşiktaş’ta açtıktan sonra hızlıca büyüdüler ve sadece 2 senede 30 şubeye, şimdilerde ise 80 şubeye ulaştılar. Yunus Emre Ayık, kısa zamanda adından söz ettiren ve yurtdışına da açılan Chef Börek’in hikayesini ChefStory’de anlattı…

İstanbul Beyoğlu doğumlu olan Yunus Emre Ayık, demir doğrama ustası esnaf bir babanın 4 çocuğundan biri. Esnaf olan babasının etkisiyle hayatı hep esnafların içerisinde geçmiş, lise yıllarında nalbur çıraklığından berber çıraklığına kadar çok fazla iş yapmış. Ancak Ayık okulu boş verip sadece çalışanlardan değil. Üniversitede bilgisayar programcılığı okuyan Ayık, üzerine de reklamcılık ve işletme eğitimi almış.

Ayık’ın lise hayatına damga vuran en önemli olaylardan biri ise kendi parasını kazanabilmek için hemen evlerinin karşısında bulunan pastanede başladığı çıraklık. İşte o çıraklık Chef Börek’in temellerinin atılmasında da kendisine önemli bir özgüven sağlıyor.

REKLAMCILIK ÇÖKÜNCE FIRSAT DOĞDU

Üniversitede ve sonrasında bilişim sektöründe yer alan Ayık, sonrasında ise reklam ve pazarlama tarafına yöneliyor. Ancak aklı hep kendi işini kurmakta ve bunun için fırsat kolluyor. Beklediği fırsat da reklam sektörünün büyük bir buhran içerisine girdiği 2017-2018 yıllarında ayağına geliyor. O dönemi şöyle anlatıyor:

“Reklam sektöründe işler kötüleşince ben de yeni bir arayışa girmiştim. Gıda hep ilgimi çekerdi ve börek sektöründe bir boşluk olduğunu fark ettim. Her yerde börekçi var ama kurumsallaşmış, zincir haline dönüşmüş ve uluslararası alana açılmış marka yok. Açık hava reklamcılığı sektöründen tanıdığım Muharrem Kaya ile konuştum ve kendisine ortak olmak isteyip istemediğini sordum. O da hemen kabul etti ve börek işine startı verdik.

İşe girdik girmesine ama yıllar önceki pastane tecrübesinden başka elimde bir bilgi yoktu. Gidip 1-1.5 yıl boyunca börek firmalarında çalıştım. Bizim börekçilerde standart börekler çıkar, işte kol böreği, küt böreği filan… Sabah başlar ve öğleden sonra biter. Bizim amacımız yöresel börekler ve değişik çeşitler ekleyerek bu konsepti değiştirmek ve günün her saati yenilebilir hale getirmekti.”

İŞ BİR ANDA PATLADI

Uzun arayışlar sonucu ilk dikkanı Beşiktaş’ta tutarlar ama bu sefer de üretim sorunu ortaya çıkar. Kendilerine ait bir üretim yeri olmadığı için bir arkadaşının tesisini kullanmaya başlar.
Sosyal medya çalışmaları ve tanıtımlar yapılır, sadece 10 masa ve 20 sandalyeden oluşan dükkanda satışlara başlarlar. Hikayenin gerisi ise şöyle gelişir:

“İlk başta çok büyük çekincelerim vardı. Sonuçta bir fikrim var ama ciddi bir risk alıyorum. İlk şubemiz o kadar yoğun bir ilgi ki, tüm tedirginliğim tamamen silindi. Beklentilerin üzerine
çıkınca ilk iş ortak üretim yaptığımız tesisi devraldık. Tüm eksikleri tamamlayınca da bayilik başvurularına cevap vermeye başladık. İlk etapta sadece İstanbul’a konsantre olduk ve 15 şube açtık. Şehir dışından da talep vardı ama altyapısal hazırlık önemliydi, soğuk zincir ve soğuk hava depoları ihtiyacımız vardı. Bunu çözmek için lojistik firmaları ile anlaştık ve şehir dışına da franchise vermeye başladık. İkinci yılın içinde 30 şubeye ulaştık, şu anda da 80 şubeyi geçtik.”

GENÇLERE ‘KONFOR ALANINIZI TERK EDİN ÇAĞRISI’

Türkiye’deki büyümenin ardından yönlerini yurtdışına çevirdiklerini ifade eden Ayık, ilk iş Azerbeycan’da bir master franchise vermiş ve 4 şubeye çıkmışlar. Sırada o bölgede Özbekistan, Kazakistan, Gürcistan ve Irak var. Avrupa’da ise Almanya, Hollanda ve Fransa’dan ciddi talepler alıyorlar. Ayık, bir bayrak taşıyıcı olarak 2023 yılı içerisinde Avrupa’ya da açılacaklarını söylüyor.

Ayık ve Kaya’nın 10 masa 20 sandalye ile başladığı hikaye şu anda 100 şubeye giden bir işe dönüşmüş durumda ama işin bu kadar büyüyeceğini kendileri de tahmin etmemişler. Özellikle ilk yıllarda çok zorlandıklarını ve işi öğrenmek için maddi manevi büyük bedeller ödediklerini söyleyen Ayık, gençlere de ‘başarılı olmak için konfor alanınızı terk edin’ çağrısı yapıyor.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR