Çiftliklerin Hanım Ağası / Aysun the sütçü’nün Hikayesi

Eski hayatını geride bırakarak kendini toprağa adayan gerçek bir idealist, bir kadın savaşçı Aysun Sökmen… Çerkezköy’deki 300 dönümlük inek çiftliğinde 23 yıldır sütçülük yapan ve ‘toprağın helalini alan’ Sökmen’in öyküsü Gurmoss’ta…

İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat mezunu olan Aysun Sökmen ilk başlarda hayatını aile mesleği olan tekstille idame ettireceğini düşünse de hayat onu farklı yerlere götürdü. 13 yaşından beri ailesine işletmelerde çalışan Sökmen, zaman içerisinde Çin etkisiyle tekstili daralması sonucu kendisine bir çıkış yolu bulmaya çalışırken tarımı keşfetti.

İLK AMACIM PARA KAZANMAKTI

Tarıma başlayış öyküsünün bir şehirden kaçış öyküsü olmadığının ve ilk amacının para kazanmak olduğunu belirten Sökmen, 2000 yılında 300 dönümlük çiftliğine ilk inek sürüsünü alarak yeni hayatına başlıyor. Ancak 2003 yılında hastalıklardan dolayı ilk sürüyü imha etmek zorunda kalıyor, arkasından gelen yangınlar ve hırsızlıklarla da çok zorlu günler geçiriyor.

Sökmen, bu zorlu günleri atlatırken bir yandan da öğreniyor. Mesela Türkiye’de ineklerdeki verem oranının çok yüksek olduğunu ve Türkiye’deki süt ürünlerinin AB’ye kabul edilmemesinin en önemli nedeninin verem başta olmak üzere hastalıklar olduğunu öğreniyor.

Türkiye’de 1.2 milyon inek sahibi aile olduğunu ve bunların 90 bininin üretici olduğunu söyleyen Sökmen, ‘hastalıklardan ari sürü sertifikası’ almış kişi sayısının ise 900 bile olmadığının altını çiziyor. Sökmen, üreticinin bu sertifikayı alması için aslında önce tüketicinin bunu talep etmesi gerektiğini vurguluyor.

18 yıldır arilik sertifikalarının olduğunu çiftliklerinde 250 ineğin bulunduğunu belirten Sökmen, yaptıkları işte toprağın ahını değil de helalini almanın çok önemli olduğunu belirtiyor. Sürdürülebilir bir gelecek için toprağa iyi davranmanın çok önemli olduğunu kaydeden Sökmen, “Şimdiye kadar toprağın çok ahı alındı. Ama artık onun helalini almalıyız. Topraktaki canlıları beslemek zorundayız ki oradaki ürünler bize şifa olsunlar.” diyor.

Aysun the Sütçü’nün Gurmoss kanalında yayınlanan hikayesini aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz….

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR